Advanced Coach Training

program avansat de formare și mentorat în coaching

VIZIUNE GENERALĂ ȘI OBIECTIVE

Citatul care exprimă cel mai bine obiectivul nostru în acest program este „Ești ceea ce faci, nu ceea ce spui că vei face.” (Carl Gustav Jung)

Privim acest program ca pe o călătorie la capătul căreia participanții vor fi integrat în profunzime un mindset de coaching și de leadership, ceea ce le va permite să devină parteneri valoroși în procesul de coaching al liderilor de mâine.

Creșterea gradului de conștientizare (despre sine / ceilalți / mediu) este doar primul pas într-un proces de învățare și creștere, dar a avea și a manifesta în mod autentic, ca parte din Sine, un mindset de leadership necesită mai mult de atât; iată doar câteva exemple:

translatarea conștientizărilor în acțiune,

transformarea învățăturilor în fapte,

depășirea propriilor limite de confort personal și parteneriatul cu ceilalți în beneficiul generațiilor viitoare.

Obiectivul nostru

Până la sfârșitul programului, fiecare student va fi integrat abilitățile de coaching la nivelurile necesare pentru a obține certificarea PCC, în acord cu indicatorii de evaluare publicați de ICF și pentru a practica profesionist coaching individual.

După cum este subliniat în Filosofia Pleiade privind procesul de învățare și de predare programul nostru își propune să faciliteze experiențe de învățare transformaționale pentru coach-i. Curriculumul școlii, aliniat cu standardele ICF, le permite coach-ilor să îndeplinească cele mai înalte cerințe profesionale și etice ale profesiei de coaching. Prin îmbrățișarea filozofiei Pleiade, coach-ul care va absolvi programul nostru, va întruchipa cele mai înalte standarde profesionale, va avea un set cuprinzător de abilități și va fi echipat pentru a avea un impact pozitiv în profesia de coach și nu numai!

72 de ore de training specializat
6 module
72 de ore de training specializat, structurate în 6 module de grup, axate pe învățare teoretică și practică (Sâmbătă – 6h, Duminică – 6h).
Group mentor coaching – 20 ore
1:1 mentor coaching – 5 ore
25 ore de mentor coaching – 20 ore mentor coaching de grup, via Zoom + 5 ore mentor coaching 1:1, supervizate de Mioara Șoldan, Master Certified Coach, ICF Registered Mentor Coach.
Săptămânal, coaching și mentoring, supervizat de MCC ICF
40 sesiuni, 100 ore
Săptămânal, coaching și mentoring, supervizat de Mioara Șoldan, MCC ICF – sesiuni de grup cu durata de 150 minute, desfășurate online, în ziua de luni a fiecărei săptămâni, pe durata întregului an contractual.
Peer – to – peer coaching & studiu individual documentat
23 ore
minim 20 de ore de practică de coaching unu-la-unu și 3 ore de studiu documentat prin lucrări scrise.
Descarcă prezentarea detaliată a programului și calendarul grupei martie 2024!

Prezentarea modulelor

Tematică
 • Filosofia de coaching
  • Competențele fundamentale ale coaching-ului, definite de ICF, privite prin lentilele nivelului de certificare PCC (Professional Certified Coach).
  • Care este filosofia ta de coaching? Viziune asupra lumii, scop, pentru cine, de ce, valori.
  • Coaching-ul, o profesie de tip suport: motivații conștiente și inconștiente.
  • Credințe fundamentale individuale: resurse și limitări aduse în relația de coaching.
 • Acordurile în coaching (Competența 3) la nivel aprofundat
  • Acord privind relația de coaching.
  • Acord privind planul general al procesului și obiectivele.
  • Acord privind obiectivele și rezultatele fiecărei sesiuni.
 • Facilitarea creșterii clientului (Competența 8) la nivel aprofundat
  • Premise filosofice la intersecția dintre coaching și analiză tranzacțională. Modelul decizional: oamenii își hotărăsc singuri destinul și aceste decizii se pot modifica (AT).
  • Fiecare om are capacitatea de a gândi (AT).
  • Responsabilitatea individuală în luarea deciziilor; rolul coach-ului în facilitarea luării deciziilor și a implementării acestora.
  • Înțelegere aprofundată, teoretică și practică, a elementelor ce definesc competența.
Tematică
 • Etica în practica coach-ului profesionist (Competența 1).
  • Etica și relația. Principii fundamentale.
  • Dileme etice. Studii de caz.
  • Înțelegere aprofundată, teoretică și practică, a elementelor ce definesc competența.
 • Mentalitatea de coaching (Competența 2)
  • Ce implică o mentalitate axată pe creștere continuă? Înțelegere aprofundată, teoretică și practică, a elementelor ce definesc competența.
  • Aspecte și niveluri ale reflecției
  • Practica reflexivă. Modele.
 • Încrederea și siguranța în spațiul de coaching (Competența 4)
  • Capacitatea de relaționare: inima unei profesii-suport
  • Cele patru dimensiuni ale relaționării
  • Ce se află în spațiul dintre coach și client - perspectivă sistemică
  • Înțelegere aprofundată, teoretică și practică, a elementelor ce definesc competența
Tematică
 • Prezența în coaching (Competența 5)
  • Gestionarea emoțiilor coach-ului și ale clientului. Factori declanșatori și gestionarea reactivității.
  • Sistemul de resurse al coach-ului și al clientului.
  • Prezența în raport cu clientul și în raport cu sistemele acestuia.
  • Înțelegere aprofundată, teoretică și practică, a elementelor ce definesc competența.
 • Ascultarea activă (Competența 6)
  • Înțelegere aprofundată, teoretică și practică, a elementelor ce definesc competența.
  • Ascultare receptivă și ascultare activă. Acțiuni fundamentale specifice ascultării active (observ, explorez, investighez)
 • Studii de caz
Tematică
 • Alinierea nevoilor cu valorile personale: reflecție individuală și în parteneriat
  • Valori + credințe, nevoi + dorințe
 • Actul de conștientizare
  • Modelul EMERGE. Metafora în coaching.
  • Sistemul obiectivului clientului.
  • Înțelegere aprofundată, teoretică și practică, a elementelor ce definesc competența 7.
Tematică
 • Modelul celor 3P: Philosophy, Purpose, Process. Aplicare practică.
 • Coach-ul și propriile preferințe (Managing Biases). Impactul asupra procesului și relației de coaching.
 • Coach-ul în raport cu predictibilitatea - coach-ul în raport cu necunoscutul. Influențe asupra procesului de coaching.
Tematică
 • Revizuirea competențelor-cheie la nivel PCC în sesiuni practice.
 • Creează propriul tău model de coaching.
 • Continuarea educației coach-ului.
 • Evaluare în sesiuni observate și feed-forward.

Obiectivele de învățare pentru coach-ii ce se înrolează în acest program:

 • Înțelegere aprofundată a competențelor-cheie ICF și a Codului de etică ICF;
 • Abilitatea de a practica coaching la nivel de PCC, în acord cu indicatorii de evaluare pentru PCC publicați de ICF;
 • Parteneriatul eficient cu clienții: directori și lideri lor care se confruntă cu provocări presante, oameni care trec de la un loc de muncă la altul sau de la o industrie la alta, proprietari de afaceri ce vizează crearea unei noi culturi performante în sistemele lor, persoane dornice să își găsească un echilibru de viață etc.;
 • Creșterea nivelului individual de conștientizare, ca proces transformațional de viață, cu focus pe crearea și implementarea unui tipar expandat de acțiuni și comportamente, atât în rolul de coach, cât și în afara lui;
 • Maturizarea coach-ului, exprimată printr-o abordare bazată pe propria filosofie de coaching;
 • Dezvoltarea unei practici reflexive continue pentru a crește calitatea procesului de coaching;
 • Angajamentul față de învățarea și dezvoltarea continue în rolul de coach;
 • Dezvoltarea și integrarea mentalității de coaching;
 • Dezvoltarea propriei afaceri în industria coaching-ului.

Filosofia noastră de coaching. Abordare

Abordarea noastră este în principal sistemică, bazată pe convingerea că fiecare ființă umană este un sistem în sine, conține o multitudine de sisteme și, în același timp, este conținută de un sistem mai mare.

Conștientizarea propriilor tipare și sisteme, precum și a efectelor pe care comportamentele individuale le au asupra celor din jur și asupra mediului reprezintă punctul de plecare către noi comportamente și acțiuni, către un sistem benefic de valori și credințe, la nivel personal și relațional, către rezultate performante, individuale și colective, pe termen lung.

Toate întâlnirile sunt axate pe dobândirea de abilități practice; cadrul este proiectat astfel încât studenții să lucreze în practica lor de coaching cu situații din viața de zi cu zi. Învățarea prin practică este principala metodă de învățare utilizată, iar instructorii noștri recomandă practica zilnică pe toată perioada de formare.

Filosofia Pleiade privind procesul de învățare și de predare întruchipează angajamentul nostru de a oferi un program cuprinzător și transformator de educație pentru coach-i. Facem toate eforturile necesare pentru a contribui la devenirea unor coach-i foarte calificați și etici, care au un impact pozitiv asupra indivizilor, organizațiilor și comunităților.

Date și locații de desfășurare a programului

Programul este derulat o dată pe an, cu începere în luna martie, în București (Hotel Ramada North, strada Daniel Danielopolu nr. 44 A) și online (platforma Zoom). Următoarea serie va începe în martie 2024, conform calendarului de aici.

Programul este livrat în limba română.

Modalitatea de livrare a programului

Pentru zilele de weekend (sâmbătă și duminică) aferente celor 6 module, programul va fi livrat în manieră hibridă: sala de curs (București, Hotel Ramada North, strada Daniel Danielopolu nr. 44 A) și online, platforma Zoom.
Întâlnirile de miercurea vor fi livrate online, prin platforma Zoom.

Participanții vizați

coach-i care au urmat deja un program de formare în coaching la nivel de fundamente

Cerințe

Înainte de a te alătura programului nostru de formare în coaching, te invităm la o conversație de 30 de minute (telefonică sau prin Zoom) pentru a ne asigură că programul este în acord cu obiectivele și ariile tale de interes

Politici de preț

12 rate lunare de 380 EUR+TVA 19% (452.2 Euro), în total 4560 EUR+TVA.

Perioada contractuală: 1 an (următoarea grupă: martie 2024 – februarie 2025).

Prețul include posibilitatea de a participa la toate întâlnirile săptămânale de lunea, pe durata anului contractual, nu doar la cele 28 de sesiuni care sunt obligatorii în vederea absolvirii programului.

Astfel, numărul de ore incluse în program este 200+.

Politici de rambursare

Ne dorim ca studenții noștri să fie dedicați și serioși atunci când intră în programul nostru. Din acest motiv, avem o conversație cu fiecare solicitant înainte de a se alătura programului nostru de coaching, pentru a crea posibilitatea ca fiecare să poată discerne cât de potrivit este pentru el programul. Rambursăm integral orice plată dacă decideți să anulați participarea înainte de începerea programului. Dacă anulați participarea în timpul programului, nu va fi nici un ramburs.